Hur gör vi för att behålla kompetensen i Järva och utveckla möjligheterna att bo, leva och jobba här? Och hur skapar vi ett arbetsliv där alla kan nå sin fulla potential på arbetsmarknaden och bidra till en positiv samhällsutveckling, oavsett var man bor?

Välkommen till Unionens mingel under Järvaveckan där vi tillsammans försöker hitta svar på dessa frågor!

Under minglet kommer du att inspireras av Stiftelsen Läxhjälpen, som skapar förutsättningar för fler barn och unga att klara skolan, och ett samtal lett av Järvaprofilen Martin Mutumba som pratar med politiker från Stockholms stad och företrädare företrädare för Unionen, Systembolaget och Scandic Hotels om hur vi bättre tar till vara kompetensen hos de yrkesverksamma i Järvaområdet. Du kommer även att få möjlighet att dela med dig av dina tankar och erfarenheter.

Unionen bjuder på wrap!

Agenda: Mingel från 17.00, panelsamtal och workshop från 17.30.

Anmäl dig till viola.zabeti@unionen.se senast 10 juni.

Ett spännande panelsamtal i tre delar!

Politikerpanel:

-Kristin Jacobsson (C), borgarråd, Stockholm Stad

-Jan Jönsson (L), gruppledare och oppositionsborgarråd, Stockholm Stad

-Arvid Vikman Rindevall (S), borgarråd och ordförande arbetsmarknadsnämnden, Stockholm Stad

-Andréa Hedin (M), oppositionsborgarråd, Stockholm Stad

Samtal med näringslivet

-Mattias Segelmark, HR-chef Systembolaget

-Pia Nilsson Hornay, HR-chef Scandic Hotels

Fackets röst

-Maria Nilsson, ordförande Unionen Stockholm

-Jaser Mardini, vice ordförande Unionen Stockholm

Moderator: Martin Mutumba, föreläsare, författare och före detta fotbollsspelare

Samtalet avslutas med en kort reflektion från Järvaprofilen Guuled Mohamed, grundare av rekryterings- och bemanningsbolag ”BrightStep Sweden” mottagare av unga Journalistpriset 2023 och Raoul Wallenberg Courage Award 2024.